15 kwietnia 2008 - materiał archiwalny

20 września 2007 roku w Krakowie miały miejsce dwa ważne dla mieszkańców wydarzenia. Tego dnia zaprezentowano nowoczesny, niskopodłogowy tramwaj trzeciej serii Bombardiera oraz oficjalnie uruchomiono system KKM. Na ulicach stanęły pierwsze automaty a w punktach sprzedaży biletów MPK zaczęto wydawać karty. Od tego momentu minęło pół roku. Przez ten czas KKM stała się podstawowym nośnikiem biletów w Krakowie. W tramwajach i autobusach podróżuje z nią już 173 tys. osób.

Każdego miesiąca przybywa również pasażerów, którzy wolą samodzielnie doładować swoje karty w jednym z 62 automatów, które stoją na krakowskich ulicach. Do tej pory z tej wygodnej formy zakupu biletu skorzystały dokładnie 332.864 osoby. To rozwiązanie bardzo chwalą sobie studenci (31 tys. doładowało legitymacje w automatach).

Możliwość samodzielnego doładowania legitymacji i KKM w automatach o każdej porze dnia i nocy zdecydowanie ułatwiła życie pasażerów. Żeby wykupić bilet na kolejny miesiąc nie muszą już przychodzić do punktów sprzedaży biletów okresowych. Setki osób od pół roku już się w nich nie pojawiły. Wolą, przechodząc przez centrum miasta zatrzymać się przy którymś z automatów i w nim doładować bilet. Dzięki temu w punktach nie ma już kolejek, w których czekając po bilet trzeba było spędzić nawet kilka godzin.

Mimo coraz większej liczby wykonanych operacji w automatach coraz mniej osób zgłasza, że miało kłopoty z zakupem biletu w automacie. Procentowo skala tych problemów wynosi zaledwie ułamek procenta. Niestety do wielu z nich przyczyniają się sami pasażerowie. Każdego miesiąca pracownicy MPK usuwają awarie spowodowane przez nieumiejętność niektórych pasażerów (m.in. wkładanie do czytników zwiniętych banknotach lub kilku banknotów jednocześnie). Warto jednak podkreślić, że każdy kto ma jakiekolwiek problemy z doładowaniem karty może zgłosić swój problem pod bezpłatnym numerem telefonu czynnym całą dobę.

Przypomnijmy. System KKM, składa się z 60 automatów, 300 tys. kart i 80 urządzeń do ich kontroli. Koszt wprowadzenia systemu to 7,5 mln zł netto. 75 proc. tej kwoty pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.