19 grudnia 2018 - materiał archiwalny
19 grudnia 2018 - materiał archiwalny

Data prezentacji odrestaurowanego historycznego wagonu T4 o numerze 127 nie jest przypadkowa. Tramwaj o tym właśnie numerze był ostatnim wagonem serii i został wycofany dokładnie 16 lat temu – 31 grudnia 2002 roku.

Wagon służył mieszkańcom 7 lat, od lutego 1995 roku do grudnia 2002. Po wycofaniu z ruchu zdecydowano o zachowaniu pojazdu jako historyczny. Jednak dopiero w 2018 roku pojawiła się możliwość przeprowadzenia prac remontowych. W Stacji Obsługi i Remontów pracownicy MPK SA w  Krakowie wykonali naprawę blacharską i odnowili wnętrze tramwaju przywracając mu pełną sprawność techniczną. Mieszkańcy na pewno już w 2019 roku zobaczą wyremontowany wagon T4 na ulicach miasta w składzie z wagonem doczepnym 527, z którym kursował w przeszłości po krakowskich torach, a który został odnowiony latem 2018 roku.

Przypomnijmy, że wagony typu T4 (silnikowe) i B4 (doczepne) były pierwszymi wagonami w Polsce zakupionymi z kraju Europy Zachodniej.  Zostały sprowadzone od zaprzyjaźnionego z Krakowem miasta w Niemczech, Norymbergi. Pierwsze z nich wprowadzono do ruchu w Krakowie w październiku 1989 roku. Choć pojazdy wyprodukowane przez zakłady MAN  pochodziły z lat 1958-60 były zdecydowanie lepsze od eksploatowanych wówczas wagonów typu 102N i 105N. Cicha jazda, zamykane automatycznie drzwi, dobrze ogrzewane zimą i dobrze przewietrzane latem wnętrze dziś jest standardem ale w momencie wprowadzania wagonów do ruchu były dla krakowian nowością. Łącznie do Krakowa sprowadzono 32 wagony typu T4, które eksploatowano do 2002 roku.

Prezentacja wagonu T4 była połączona z rozpoczęciem kursowania wyjątkowego składu zabytkowych wagonów technicznych ze zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej. Jest to lokomotywa tramwajowa z lat 20 XX w. z dołączonym wagonem technicznym, tzw. lorą, do której wstawiono choinki oraz przygotowano napis z życzeniami dla mieszkańców Krakowa wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego 2019 roku. Kursy tego nietypowego składu wagonów z życzeniami zostały zaplanowane w centrum miasta w okresie 19-24 grudnia oraz 27-30 grudnia w godzinach 11.00 – 18.00.

Warto przypomnieć, że ten nietypowy wagon powstał we Wrocławiu. Po wycofaniu z eksploatacji w latach 70. XX wieku został przekazany w latach 80. do Krakowa. Remont wagonów trwał od czerwca do grudnia 2016 roku i został przeprowadzony na zlecenie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie przez pracowników MPK SA w Krakowie.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.