13 maja 2019 - materiał archiwalny
13 maja 2019 - materiał archiwalny

Podczas uroczystego spotkania, które odbyło się 13 maja 2019 roku w centrum konferencyjnym MPK SA w Krakowie 18 kierowców, 8 motorniczych i 1 inspektor ruchu otrzymało nagrody za swoją postawę podczas pracy. Empatii, odwagi i umiejętności pogratulował pracownikom w listach Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa. W jego imieniu wręczył je Bogusław Kośmider, zastępca Prezydenta Krakowa.

- Doceniamy te zachowania pracowników MPK, bo często mimo obecności innych osób tylko oni reagują, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Potrafią profesjonalnie wykorzystać swoją wiedzę, aby nieść pomoc osobom chorym i rannym. Pięć spośród nagodzonych osób prowadziło czynności ratujące życie do czasu przyjazdu karetki pogotowania ratunkowego – mówił na spotkaniu Bogusław Kośmider, zastępca Prezydenta Krakowa.

Wyróżnienia zostały przyznane za zachowania pracowników krakowskiego przewoźnika, które wydarzyły się w okresie ostatniego pół roku, od listopada 2018 do maja 2019 i były podziękowaniem za:

·       Ratowanie życia i prowadzenie resuscytacji (Daniel Trzaska, Kamil Rodzoś, Przemysław Bruzda, Jacek Strózik, Paweł Szetner)

·       Pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach, m.in. po potrąceniu osób pieszych przez samochody (Jarosław Stolarski, Sławomir Szeląg, Aneta Kańska, Maciej Kukułowicz, Paweł Kania, Paweł Walczyk, Sebastian Kopisz)

·       Pomoc osobom, którzy mieli atak padaczki (Rafał Piotrowski, Robert Tekieli)

·       Pomoc rodzinie i policji w odnalezieniu zaginionych osób starszych oraz dzieci (Ireneusz Antoniak, Piotr Cichecki, Mirosław Żak, Maciej Swoboda, Urszula Mróz, Grzegorz Madej, Justyna Haber, Krzysztof Duda, Paweł Daniec)

·       Pomoc w zatrzymaniu złodziei, którzy próbowali w pojeździe okraść pasażerów, w tym turystę (Jacek Szostak, Paweł Daniec)

·       Pomoc w gaszeniu płonących samochodów  (Leszek Żelazny, Marek Zając)

·       Uniemożliwienie prowadzenia samochodu nietrzeźwemu kierowcy (Piotr Łącz)

- Przez cztery ostanie lata prowadzący MPK SA pomogli odnaleźć ponad 60 osób zaginionych, poszukiwanych przez policję i rodzinę. Wśród nich były osoby starsze, chore i dzieci. W tym samym czasie również w ponad 60 przypadkach pracownicy MPK SA udzielali podczas swojej pracy pomocy tym, którzy jej potrzebowali, nie tylko ratując życie i opatrując potrąconych przez samochody, ale także zatrzymując złodziei czy pomagając gasić płonące samochody – podsumował Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

W spotkaniu wziął również udział podinspektor Jacek Cholewa, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie, st. bryg. Paweł Knapik, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Anna Zielińska-Górka, Kierownik Centrum Dyspozytorskiego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Wszyscy podkreślali jak ważne było zachowanie pracowników MPK SA w Krakowie.

- Łańcuchem przeżycia medycyna ratunkowa nazywa sekwencję czynności, jakie muszą zostać wykonane, żeby uratować życie osobie, która znalazła się w sytuacji zagrożenia. Skuteczność tych działań jest zależna od współdziałania wielu osób i wielu elementów – całego łańcucha przeżycia. Motorniczowie i kierowcy byli tym pierwszym ogniwem, które okazało się silne i wytrzymałe – powiedziała Anna Zielińska-Górka, Kierownik Centrum Dyspozytorskiego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

- Nie po raz pierwszy pracownicy krakowskiego MPK pomagają policji. Często dzięki szybkiej reakcji kierowców, motorniczych oraz dyspozytorów sprawnie odnajdujemy osoby zaginione lub zatrzymujemy sprawców przestępstw i wykroczeń. Podkreślę także rolę monitoringu wizyjnego w pojazdach MPK, z których dzięki podpisanemu w 2015 roku porozumieniu z sukcesami korzystamy. Te wszystkie elementy składają się na jedno niezwykle ważne dla mieszkańców i turystów dobro, poczucie bezpieczeństwa - powiedział podinspektor Jacek Cholewa, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie.

Dodatkowo podczas spotkania nagrodzono pracowników MPK SA, którzy reprezentowali Polskę w międzynarodowych mistrzostwach motorniczych w Brukseli. Sebastian Brykalski i Małgorzata Ferdek zajęli 12. miejsce w tych zawodach rywalizując z 25 zespołami.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.