3 lipca 2008 - materiał archiwalny

- To dla Krakowa duże wyróżnienie. Przyjadą tu bowiem przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej,  żeby rozmawiać o problemach komunikacji zbiorowej. Ustalenia, które wspólnie podejmiemy będą kształtować politykę transportową całej Unii Europejskiej – mówi Zbigniew Palenica, wiceprezes MPK S.A. w Krakowie, który w Komitecie „Unia Europejska” reprezentuje Polskę.

Organizatorem 100 jubileuszowego posiedzenia Komitetu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie.

Konferencja o transporcie 

Dyskusja o transporcie publicznym w ramach 100. posiedzenia Komitetu Doradczego Unii Europejskiej przy Międzynarodowej Organizacji ds. Transportu Publicznego będzie dotyczyć trzech głównych tematów.

Przewodną kwestią będzie ochrona środowiska. Eksperci będą się zastanawiać co zrobić,  aby transport publiczny był coraz bardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie stał się na tyle atrakcyjny dla pasażerów, aby skłonił mieszkańców do pozostawienia samochodów i korzystania właśnie z komunikacji publicznej. Z tym związany będzie kolejny temat posiedzenia - promocja czystych pojazdów w komunikacji zbiorowej, a więc takich, które wytwarzają jak najmniej  dwutlenku węgla.

Oprócz rozmów o ochronie środowiska eksperci postarają się określić także najważniejsze tematy dotyczące transportu, którymi powinni się zająć przedstawiciele Francji, jako kraju, który teraz przewodzi Unii Europejskiej.

Czyste pojazdy 

W czasie trwania obrad komitetu na terenie MPK S.A. będą eksponowane najnowocześniejsze ekologiczne pojazdy komunikacji miejskiej. Będą to:

- autobus na alkohol etylowy

-  autobus hybrydowy z silnikiem elektrycznym

- wielkopojemny, prawie 20 metrowy autobus przegubowy

- tramwaj NGT 6 III Serii.

Co dzięki tej konferencji zyska Kraków? 

- promocję miasta w krajach europejskich

- wsparcie przy zdobywaniu unijnych funduszy na projekty komunikacyjne

- wkład w kształtowanie polityki transportowej Unii Europejskiej

Co to jest UITP?        

Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP) jest  ogólnoświatową  organizacją zrzeszającą ponad 3800 podmiotów (firmy przewozowe, instytucje i ośrodki naukowe) działających w sektorze transportu zbiorowego. Siedzibą organizacji jest Bruksela. W ramach UITP działa Komitet  „Unia Europejska”, który opiniuje akty prawne wydawane przez takie organy jak: Parlament Europejski czy Komisja Europejska. W  Komitecie zasiadają  z prawem głosu wg Traktatu z Nicei narodowi przedstawiciele krajów członkowskich. Z ramienia Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej w Warszawie Polskę reprezentuje Zbigniew Palenica (Wiceprezes MPK S.A. w Krakowie). 

Kto przyjedzie do Krakowa? 

Najważniejszymi gośćmi, którzy będą brać udział w 100. posiedzeniu Komitetu Doradczego Unii Europejskiej przy Międzynarodowej Organizacji ds. Transportu Publicznego będą:

Minister Rozwoju Regionalnego - Elżbieta Bieńkowska

Sekretarz  Generalny UITP  -  Hans Rat

Przewodniczący Komitetu „Unia Europejska”  - Guido del Mese

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.