14 czerwca 2022 - materiał archiwalny
14 czerwca 2022 - materiał archiwalny

13 czerwca w Teatrze KTO odbyła się X gala „Mecenasa Dziecięcych Talentów”. Głównym celem spotkania było podziękowanie mecenasom i darczyńcom za aktywne wspieranie projektu oraz wspólne, wraz z dziećmi i rodzicami, świętowanie jubileuszu.

Projekt „Mecenas Dziecięcych Talentów” realizowany od 2012 r., z inicjatywy pełnomocnik Marzeny Paszkot, to wspólne przedsięwzięcie Krakowa oraz Fundacji KDM, przy współpracy z MOPS.

Pomoc dla uzdolnionych dzieci

W ramach projektu pomocą obejmowane są utalentowane dzieci z krakowskich szkół podstawowych, które ze względów materialnych, bytowych lub rodzinnych nie mogą w pełni rozwijać swoich uzdolnień i pasji. Przez 10 lat udało się wesprzeć blisko 70 młodych krakowian. Udało się pomóc m.in. młodym gimnastyczkom artystycznym, baletnicom, wokalistkom, muzykom (grającym na skrzypcach, pianinie), plastykom, sportowcom (piłkarze, ju-jitsu, jazda konno, żeglarze), matematykom oraz dzieci uzdolnionym w przedmiotach ścisłych lub językowo. Młode osoby realizujące w praktyce swoje marzenia oraz pasje są wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników.

Na co przekazywane są fundusze

Fundusze przekazywane na rozwój talentów pochodzą z darowizn otrzymanych od mecenasów projektu. Z nich finansowane są m.in. roczne kursy edukacyjne, artystyczne, sportowe czy też obozy i warsztaty, na których dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę z interesujących je dziedzin. Zakupione zostają też pomoce naukowe, materiały edukacyjne czy akcesoria związane z doskonaleniem talentu, takie jak np. sprzęt lub strój sportowy.

Mecenasi projektu

X edycję wspierało dziewięcioro mecenasów oraz dwie instytucje wspierające.

Większość mecenasów jest zaangażowana w przekazywanie środków finansowych od samego początku – tj. od 2012 roku, projekt wspiera Krakowski Holding Komunalny wraz ze spółkami (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., a także Krakowska Kongregacja Kupiecka. W 2015 r. do projektu przystąpili: pan Marcin Ruta – Konsul Honorowy Czarnogóry w Krakowie oraz krakowskie kościoły ewangeliczne, w tym Kościół dla Miasta Krakowa, a w 2021 r. dołączył nowy mecenas – Fundacja KDM, który również został głównym partnerem Krakowa w realizacji MDT.

Na docenienie zasługują również prywatni darczyńcy, którzy wpłacają środki na konto finansowe projektu, jednak chcą pozostać anonimowi.

Jubileuszowa gala

W przedsięwzięciu wzięli udział Marzena Paszkot – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny, Magdalena Marzec – prezes zarządu Fundacji KDM oraz Agnieszka Pers – przedstawiciel MOPS w Krakowie, którzy wręczyli Mecenasom Dziecięcych Talentów okolicznościowe medale z okazji X edycji projektu wraz z uroczystymi podziękowaniami za kolejny rok aktywnego wspierania uzdolnionych krakowskich dzieci.

Przez 10 lat jako instytucje wspierające w projekcie uczestniczyły również miejskie instytucje kultury, oferujące uczestnikom możliwość nieodpłatnego udziału w organizowanych zajęciach. Podczas X edycji były to: Centrum Kultury Podgórza oraz Nowohuckie Centrum Kultury. Ponadto partnerami tegorocznej X gali byli: Teatr KTO oraz kwiaciarnia „Takie Kwiatki”, która, jak co roku, zadbała o dostarczenie kwiatów na wydarzenie.

Galę uświetnił występ artystyczny podopiecznej projektu – Zuzanny Kępy. Zuzanna swoje zdolności wokalne rozwija w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie.

Na zakończenie wydarzenia uczestnicy zostali zaproszenia do obejrzenia rodzinnego spektaklu teatralnego pt. „Spektakl bardzo dobry”, przygotowanego przez Teatr Szczęście. Dodatkową atrakcją było smakowanie jubileuszowego tortu.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Najnowsze

8 maja 2025
Autobusy MPK dotarły do miasta Sumy
W poniedziałek 28 kwietnia pięć autobusów MPK w Krakowie wyjechało z zajezdni Wola Duchacka i pojechało do granicy polsko-ukraińskiej. Do granicy były prowadzone przez kierowców MPK SA w Krakowie. Tam zostały przekazane kierowcom z Ukrainy, którzy sami poprowadzili je do swojego miasta.
7 maja 2025
Kraków w dobrym kierunku – ten rok to początek
Jakie priorytety i cele szczegółowe obrał Kraków za prezydentury Aleksandra Miszalskiego? Po jakie polityki i narzędzia sięga miasto, by budować nowoczesną metropolię: wsłuchującą się w głos mieszkańców, sprawnie zarządzaną, zieloną i aktywną, ambitną oraz po prostu – wygodną do życia? Odpowiedź na te pytania to zarazem opowieść o zmianach zrealizowanych lub zainicjowanych w pierwszym roku kadencji.
6 maja 2025
Startują prace na moście Grunwaldzkim
W sobotę, 10 maja, rozpoczną się prace na moście Grunwaldzkim. Remont przeprawy potrwa 10 miesięcy, w tym przez 7 miesięcy nie będą mogły przejeżdżać po niej samochody, a przez 5,5 miesiąca tramwaje.
23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".