15 września 2022 - materiał archiwalny
15 września 2022 - materiał archiwalny

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tegoroczna edycja potrwa od 16 do 22 września. Wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu we wszystkich krajach naszego kontynentu oraz poza jego granicami (np. w Japonii czy Brazylii). Jego celem jest promowanie wśród mieszkańców miast bardziej ekologicznych i ekonomicznych form transportu.

Zainicjowana w 2002 r. kampania zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych sposobów podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

W Krakowie Tydzień Zrównoważonego Transportu  obchodzimy od kilku lat. Podczas tegorocznej akcji w mieście odbędzie się wiele wydarzeń, spośród których każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

W pierwszym dniu akcji (piątek, 16 września) na ulicach miasta prowadzona będzie akcja edukacyjna, promująca bezpieczne poruszanie się hulajnogami elektrycznymi. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzą kontrole, będą też tłumaczyć, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych na drodze. Po południu ulicami miasta spod Jubilatu wyruszy spacer historyczny poświęcony Alejom Trzech Wieszczów i roli, jaką ta arteria odgrywała w systemie komunikacyjnym Krakowa na przestrzeni lat.

17 września (sobota) z kolei zaprosimy mieszkańców w podróż przez historię transportu: zwiedzanie wystawy „Tramwaje na Wawrzyńca” w zabytkowej zajezdni na Kazimierzu. W cenie biletu będzie można wcielić się w rolę maszynisty i poprowadzić tramwaj oraz poznać modele kursujące w naszym mieście w latach ubiegłych. Tego dnia odbędzie się także akcja sadzenia krzewów przy Muzeum Narodowym na Alejach Trzech Wieszczów, do udziału w której serdecznie namawiamy.

18 września w niedzielę, w trakcie imprezy plenerowej „Hulajnogą czy rowerem, bądź krakowskim bohaterem”, będzie można spróbować swoich sił w jeździe na jednośladach na oznakowanych ścieżkach rowerowych miasteczka, wziąć udział w wielkoformatowej grze z klimatem. Tego dnia ulicami Krakowa przejadą także historyczne i współczesne tramwaje. Pojazdy wyjadą o godzinie 11.00 z zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie i przejadą do zajezdni w Podgórzu. Będzie można do nich wsiąść również na przystankach: Rondo Mogilskie i Stradom. Po przyjeździe do zajezdni na uczestników parady czekać będzie wiele atrakcji.

Jednym z wydarzeń kolejnego dnia, 19 września (poniedziałek) Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, będzie przejazd rowerowy uczniów Szkoły Podstawowej nr 64. Także tego dnia otwarta zostanie Stacja Kolejowa SKA „Kraków Swoszowice”.

20 września rozpocznie się akcja „Wystarczy jeden metr”, która ma na celu edukowanie kierowców, jak prawidłowo parkować pojazdy. Poznamy też ciekawostki o transporcie szynowym, a z przewodnikiem zwiedzimy wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca”.

W ramach wydarzenia „Pieszo do celu” w środę, 21 września, uczniowie krakowskich szkół wezmą udział w przemarszu ulicami miasta.

21 i 22 września na rondzie Mogilskim będzie można bezpłatnie sprawdzić stan swojego roweru (w ramach miejskich kontroli rowerowych organizowanych przez UMK).

22 września – tak, jak w latach poprzednich, będzie Europejskim Dniem Bez Samochodu. W tym dniu w pojazdach komunikacji miejskiej wyłączone zostaną kasowniki. Z bezpłatnych przejazdów będzie można korzystać na dziennych i nocnych liniach autobusów i tramwajów. W godzinach 13.00–17.00 na Politechnice Krakowskiej wypróbować będzie można symulator tramwaju NGT6. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w prowadzeniu tramwaju po wirtualnym mieście, porozmawiać z wykwalifikowanymi instruktorami na temat jazdy tramwajami oraz poznać przepisy ruchu drogowego odnoszące się do tramwajów.

Do udziału w wydarzeniach przygotowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zapraszamy wszystkich mieszkańców: cyklistów, zmotoryzowanych, pieszych i spacerowiczów. Gwarantujemy, że warto z nami postawić na zrównoważony transport!

Szczegółowy program jest dostępny tutaj.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.