3 marca 2023 - materiał archiwalny
3 marca 2023 - materiał archiwalny

Setki patroli na ulicach, na których najczęściej blokowane są krakowskie tramwaje oraz edukacja najmłodszych poświęcona bezpieczeństwu na drodze – to najważniejsze elementy wspólnych działań w 2022 roku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie i Straży Miejskiej Miasta Krakowa, wynikające z obowiązującego porozumienia o współpracy obu jednostek.

Najważniejszym elementem tej współpracy, z punktu widzenia pasażerów, była troska o zmniejszenie liczby przypadków blokowania torowisk przez nieprawidłowo zaparkowane samochody. W 2022 roku strażnicy miejscy i inspektorzy ruchu MPK brali udział w 24 wspólnych akcjach w ramach akcji „Wystarczy 1 metr”, podczas których ujawniono pond 250 wykroczeń. Aż 107 przypadków dotyczyło tamowania i blokowania ruchu pojazdom komunikacji miejskiej (76 przypadków powyżej 5 minut). Ich powodem były samochody zaparkowane zbyt blisko torowiska, co uniemożliwiało przejazd tramwajom. Najczęściej blokowana była ul. Długa – 66 razy (76 powyżej 5 minut). Podobne problemy pojawiały się także na innych ulicach: Zwierzynieckiej (21 przypadków, z czego 15 powyżej 5 minut), Karmelickiej (8 przypadków, z czego 7 powyżej 5 minut), św. Wawrzyńca (8 przypadków, z czego 2 powyżej 5 minut), Rakowickiej (2 przypadki, każde powyżej 5 minut) oraz Piłsudskiego (2 przypadki, z czego 1 powyżej 5 minut).

Warto zaznaczyć, że liczba zatrzymań tramwajów z powodu nieprawidłowo zaparkowanych samochodów w 2022 roku było mniejsza w porównaniu do 2021 roku o cztery przypadki.

W 2022 roku strażnicy miejscy i inspektorzy ruchu MPK skupiali się także na działaniach profilaktycznych. Przeprowadzili wspólnie 34 godziny zajęć w szkołach, w których brały udział dzieci i młodzież. Głównym tematem tych zajęć było bezpieczeństwo na drodze i w pojazdach komunikacji miejskiej.

W ramach działań profilaktycznych w monitorach zamontowanych w tramwajach i autobusach były także wyświetlane filmy poświęcone problemowi blokowania tramwajów oraz zajmowania przez osoby nieuprawnione miejsc parkingowych zarezerwowanych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.