17 marca 2023 - materiał archiwalny
17 marca 2023 - materiał archiwalny

14 i 15 marca 2023 roku w Hotelu „Swing” w Krakowie, odbyła się konferencja zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Krakowie pod hasłem „Czy wizja zero jest możliwa?”. W spotkaniu, oprócz policjantów, wzięli również udział przedstawiciele instytucji, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach. Celem spotkania było przedstawienie stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Krakowa, z uwzględnieniem przedsięwzięć podmiotów współpracujących z Policją oraz działalności profilaktycznej, a także próba odpowiedzi na pytanie, czy jest możliwe, aby w Krakowie nie dochodziło do wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Współorganizatorami konferencji byli Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów woj. małopolskiego, Zarząd Terenowy NSZZP KMP w Krakowie, Międzynarodowe Stowarzyszenie Ipa Region Kraków, Miejskie Centrum Informacji Wypadkowej, Autocentrum KIA Patecki, a także Park Wodny Kraków i Hotel „Swing” Kraków. Partnerami przedsięwzięcia było Miasto Kraków oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. Spotkanie rozpoczął Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Zbigniew Nowak, który powitał zaproszonych gości.

Następnie Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przedstawił statystykę obrazującą stan bezpieczeństwa na krakowskich drogach.  Podkreślał jednocześnie, jak bardzo na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu lat ten stan uległ poprawie.

Zaznaczył, że z roku na rok spadła nie tylko ilość zdarzeń drogowych, ale przede wszystkim liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W 2010 roku na terenie Krakowa odnotowano 1200 wypadków, natomiast w roku ubiegłym poniżej 800. Zmalała również liczba ofiar śmiertelnych . W 2010 roku na krakowskich drogach zginęło 21 osób, w 2015 roku 15 osób, natomiast w ubiegłym roku w wypadkach drogowych śmierć poniosło 5 osób.

Kolejno głos zabrał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, który przedstawił, jak podobne dane kształtują się na terenie całej Polski i województwa małopolskiego. O zmianach w przepisach w ciągu ostatnich lat i ich wpływie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mówił pełnomocnik Ministra Infrastruktury, natomiast Grzegorz Dyrkacz wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie przedstawił stan bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej i przedsięwzięcia prowadzone przez przewoźnika w tym zakresie. Podobne zagadnienia, ale dotyczące bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, który przecina miejskie drogi, omówił reprezentant Służby Ochrony Kolei.

Podczas konferencji przedstawiciel Miejskiego Inżyniera Ruchu poruszył kwestie związane ze zmianą organizacji ruchu i inwestycjami prowadzonymi w ostatnich latach, mającymi poprawić bezpieczeństwo na krakowskich drogach.

O szeroko pojętym ratownictwie wypowiadali się reprezentanci Straży Pożarnej i Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Najnowsze i innowacyjne technologie, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo podróżujących, zaprezentował przedstawiciel KIA Patecki.

W drugim dniu konferencji uczestnicy skupili się przede wszystkim na omówieniu zagadnień związanych z profilaktyką. Policjantka Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przedstawiła działania prewencyjne prowadzone przez drogówkę dla dzieci, dorosłych, a także seniorów. Temat bezpieczeństwa bardzo często pojawia się w przestrzeni szkół, o czym zapewniał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 142 w Krakowie. O działaniach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa na miejskich ulicach, można było usłyszeć od przedstawiciela Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Temat szkoleń na kursach prawa jazdy, egzaminowania  oraz działalności edukacyjnej w wybranych krajach Unii Europejskiej przedstawił reprezentant Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie.

Jednym z elementów związanych ze zdarzeniami drogowymi, które są niezwykle istotne dla poszkodowanych, jest wypłata odszkodowań z tytułu ubezpieczeń. Procedurę odszkodowań komunikacyjnych omówił przedstawiciel Miejskiego Centrum Informacji Wypadkowej w Krakowie, a działalność towarzystw ubezpieczeniowych i koszty społeczne wypadków drogowych, pracownik Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.

Konferencję podsumował I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie – kom. Łukasz Stankiewicz, który podziękował zaproszonym gościom za udział, a także owocną dotychczasową współpracę. Jednocześnie wyraził nadzieję, że „wizja zero”, czyli brak wypadków ze skutkiem śmiertelnym na krakowskich drogach jest możliwa, jednak wymaga nie tylko dobrej współpracy wielu instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale przede wszystkim świadomych kierowców, przestrzegających zasad i przepisów drogowych.

Mat. prasowe Małopolskiej Policji  

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.