22 czerwca 2023 - materiał archiwalny
22 czerwca 2023 - materiał archiwalny

W związku z informacjami pojawiającymi się w mediach w kwestii braku dostępności tramwajów i autobusów w Krakowie dla osób z ograniczoną mobilnością poruszających się na wózkach inwalidzkich, informujemy, że dla MPK SA w Krakowie bezpieczny i komfortowy przewóz takich osób jest niezwykle ważny. Obecnie wszystkie autobusy oraz 85 proc. tramwajów to pojazdy wyposażone w niską podłogę i platformę, która umożliwia korzystanie z transportu miejskiego osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, także tych elektrycznych. W każdym z tych pojazdów jest także specjalna wydzielona przestrzeń dla takich wózków. Spora cześć pojazdów jest także wyposażona w pasy umożliwiające zabezpieczenie wózka, na którym porusza się osoba z ograniczoną mobilnością.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi dopuszczenia pojazdów do ruchu (homologacja), tramwajem i autobusem może podróżować osoba na wózku inwalidzkim tylko wtedy, jeżeli jest w stanie samodzielnie ustawić wózek w wyznaczonej przestrzeni, tyłem do kierunku jazdy.

Tylko po spełnieniu tych warunków przejazd będzie bezpieczny dla wszystkich pasażerów. Trzeba bowiem pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których kierowca czy motorniczy zostaje zmuszony do gwałtownego hamowania, np. gdy pierwszeństwo wymusi inny użytkownik ruchu drogowego. Bardzo łatwo można sobie wyobrazić, co mogłoby się stać bez odpowiedniego ustawienia i zabezpieczenia wózka i jakie mogłyby być skutki, gdyby doszło do jego przewrócenia lub niekontrolowanego przemieszczenia się w środku autobusu czy tramwaju pełnego ludzi.

Obowiązkiem każdego z prowadzących krakowskiego przewoźnika podczas postoju na przystankach jest zwracanie szczególnej uwagi na osoby z ograniczoną mobilnością, przede wszystkim na wózkach inwalidzkich, niewidome stojące z białą laską, czy osoby poruszające się o kulach. Dla osób na wózkach każdy kierowca i motorniczy ma obowiązek rozłożyć platformę zarówno podczas wsiadania jak i wysiadania z pojazdu. Dla osób, które mają trudności z poruszaniem się, obowiązkiem kierowcy jest także - w pojazdach, w których jest dostępna taka funkcjonalność - obniżać podłogę autobusu stojącego na przystanku, aby w maksymalnym stopniu ułatwić im wsiadanie i wysiadanie.

Podobny obowiązek mają prowadzący wobec osób niewidomych. Jeżeli prowadzą pojazd, który nie jest wyposażony w funkcję zewnętrznych zapowiedzi numeru linii i kierunku jazdy, to właśnie prowadzący mają obowiązek wyjść z kabiny i takie informacje przekazać osobie niewidomej oczekującej na przystanku.

Należy podkreślić, że to prowadzący jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów w pojeździe. Ma więc pełne prawo wymagać, aby osoba na wózku odpowiednio go ustawiła i zabezpieczyła, a w przypadku nie spełnienia tych warunków, odmówić przejazdu.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.