3 stycznia 2024 - materiał archiwalny
3 stycznia 2024 - materiał archiwalny

Rok 2023 to zdecydowanie czas rewolucji we flocie tramwajowej MPK SA w Krakowie. Do Krakowa dotarły wszystkie ze 110 nowych Lajkoników. Dzięki temu już ok. 90 proc. tramwajów krakowskiego przewoźnika to wagony z niską podłogą. W efekcie realizacji tego zamówienia, po 48 latach z zajezdni tramwajowej Nowa Huta zniknęły wszystkie wagony 105N wykorzystywane w ruchu regularnym. Te zmiany odczuwają pasażerowie – nowoczesne wagony zastąpiły wysłużone tramwaje wysokopodłogowe m.in. na linii nr 22 kursującej do Nowej Huty, a na linię nr 8 mogły zostać wysłane dłuższe tramwaje. Gdy dodamy do tych działań ogłoszenie w grudniu 2023 roku przetargów na zakup do 90 nowych tramwajów będziemy mieć pełny obraz zmian w taborze krakowskiego przewoźnika. To co istotne dla pasażerów, szczególnie tych z ograniczoną mobilnością, realizacja tego zamówienia sprawi, że po ulicach Krakowa będą kursować wyłącznie tramwaje niskopodłogowe i z klimatyzacją.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla pasażerów było w 2023 roku otwarcie linii tramwajowej do Górki Narodowej, której budowę nadzorował Zarząd Inwestycji Miejskich. Na tej niezwykle ważnej trasie dla mieszkańców północnej części miasta, niskopodłogowe tramwaje zaczęły kursować na liniach nr 18 i 50. O popularności tej trasy świadczy fakt, że przez pierwsze trzy miesiące z połączeń tramwajowych skorzystało tam blisko 1,6 mln pasażerów. O skali zmian w zakresie komunikacji tramwajowej świadczy to, że w roku 2023 tramwaje MPK pokonały o ponad 400 000 km więcej w porównaniu do roku 2022.

Mieszkańcy Krakowa zyskali w 2023 roku nie tylko nowe tramwaje, ale także autobusy. Do stolicy Małopolski w ubiegłym roku dotarły 42 autobusy elektryczne, w tym pierwsze w Polsce bezemisyjne pojazdy marki Irizar. Dzięki tym dostawom mieszkańców Krakowa wozi już 121 autobusów elektrycznych. MPK SA w Krakowie powiększając flotę autobusów elektrycznych jednocześnie zwiększało liczbę ładowarek na terenie miasta. W 2023 roku krakowski przewoźnik uruchomił urządzenia do szybkiego ładowania w dwóch nowych lokalizacjach – na ternie pętli os. Kurdwanów oraz przy pętli Piaski Nowe. MPK SA kontynuowało także eksploatację autobusów zasilanych wodorem.

Warto podkreślić, że w 2023 roku zostało uruchomionych 8 nowych linii autobusowych, nie tylko w granicach miasta, ale także na trasach aglomeracyjnych. Od początku stycznia 2024 roku MPK SA w Krakowie na liniach autobusowych realizuje rekordową pracę przewozową wynoszącą ok. 130 000 km każdego dnia roboczego. Taka wartość dziennej pracy przewozowej w dni powszednie nie była wykonywana ani w 2022 roku, ani także bezpośrednio przed wybuchem pandemii w 2020 roku.

Podobnie jak w poprzednich latach MPK SA w Krakowie nagradzało swoich długoletnich pracowników, a także osoby które wykazały się odwagą i empatią udzielając pomocy osobom, które jej potrzebowały. W sumie różnego rodzaju nagrody i wyróżnienia w 2023 roku trafiły do prawie 250 pracowników.

Działania MPK SA w zakresie poprawy warunków pracy doceniły w 2023 roku instytucje zewnętrzne.  MPK SA w Krakowie znalazło się w gronie 39 przedsiębiorstw z całej Polski, które zakwalifikowały się do zestawiania „Najlepsi w bezpieczeństwie 2022”. Przygotował je Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, który zajmuje się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy.

MPK zostało także laureatem 49. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Eksperci wyróżnili narzędzie informatyczne do prezentacji lokalizacji pojazdów komunikacji miejskiej dla pracowników MPK S.A. w Krakowie. Celem konkursu jest inspirowanie i upowszechnianie wyników prac naukowo-badawczych, rozwiązań technicznych i technologicznych, a także przedsięwzięć organizacyjnych i edukacyjnych prowadzących do poprawy warunków pracy.

Rok 2023 to także początek kampanii „Bądź wrażliwy - ustąp miejsca”. Ta edukacyjna kampania ma zwrócić uwagę na potrzebę wzajemnej życzliwości i wrażliwości w komunikacji miejskiej i ma zachęcać do ustępowania miejsca siedzącego w krakowskich tramwajach i autobusach pasażerom z ograniczoną mobilnością - seniorom, kobietom w ciąży, opiekunom jadącym z małymi dziećmi i osobom chorym.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.