11 kwietnia 2024 - materiał archiwalny
11 kwietnia 2024 - materiał archiwalny

Po kilkudziesięciu latach do floty MPK SA w Krakowie wrócił wyjątkowy pojazd – to licząca prawie 70 lat taksówka marki Warszawa M20. Ten wyjątkowy pojazd był wykorzystywany przez krakowskiego przewoźnika od 1956 roku. Był to efekt decyzji ówczesnych władz Krakowa, które zdecydowały o wprowadzeniu do przewozu pasażerów również taksówek, które miały za zadanie uzupełniać przewozy realizowane tramwajami i autobusami.

Historyczna taksówka została zaprezentowana przez MPK w czwartek, 11 kwietnia na al. Róż w Nowej Hucie. Pokaz był stylizowany na lata 50-te ubiegłego wieku. Nie mogło więc zabraknąć pasażerów w strojach z tamtej epoki. Klimatu dopełniała muzyka z tamtych lat oraz szofer w mundurze, w którego w tym dniu zamienił się Jacek Kołodziej z MPK. Uczestnikom prezentacji zostały rozdane róże, a chętni mogli liczyć na wyjątkowy przejazd Warszawą M20 ulicami Nowej Huty. O historii tego wyjątkowego pojazdu opowiadał Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Pierwsze taksówki, jakie trafiły do Krakowa w lutym i marcu 1956 roku to były właśnie samochody marki Warszawa M20. MPK zyskało wtedy 25 takich pojazdów. Nie od razu wyjechały wozić pasażerów. Na przeszkodzie w szybkim uruchomieniu taksówek stanęły czynniki niezależne od przedsiębiorstwa: nie było odpowiedniej liczby kierowców, a także brakowało niezbędnych w taksówkach taksometrów - liczników odpowiednio naliczających opłaty i pozwalających rozliczyć eksploatację samochodu. Problemem był również brak miejsca, gdzie samochody mogłyby być naprawiane czy garażowane.

Co ciekawe pomimo tych problemów i braku możliwości skierowania taksówek do przewozu pasażerów, Warszawy nie stały bezczynnie.  Na podstawie umów z MPK były wykorzystywane przez różne krakowskie instytucje. Cel dla jakiego zostały zakupione, a więc przewóz mieszkańców miasta stał się możliwy dopiero po ok. trzech miesiącach. Dokładnie 15 maja 1956 roku pierwsze trzynaście miejskich taksówek wyjechało na ulice Krakowa. Od samego początku wyróżniały się nowością i wyglądem, szczególnie na tle starych, często zaniedbanych innych taksówek należących do licznych spółdzielni. Do czasu sprowadzenia taksometrów kierowcy korzystali z odpowiednich tabel służących im do naliczania opłaty za przejazd, postój, itp. Kolejne pojazdy marki Warszawa M20, po przeszkoleniu pracowników, wyjechały miesiąc później w czerwcu 1956 roku.

Zabytkowy samochód Warszawa M20 został odrestaurowany przez pracowników Stacji Obsługi Autobusów Płaszów, przy współpracy pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK, z dużą dbałością o szczegóły, tak aby przywrócić mu oryginalny wygląd pierwszych krakowskich taksówek. Dotyczy to zarówno malowania, jak i wyposażenia wnętrza. To właśnie czyni ten pojazd wyjątkowym dla historii krakowskiego transportu.

Miejskie taksówki obsługiwane przez MPK w Krakowie funkcjonowały do 1990 roku. Ich liczba wahała się od 60 do 100 sztuk w zależności od okresu. Oprócz samochodów Warszawa M20 eksploatowane były także samochody Wołga M21, Fiat 125, FSO 1500, Polonez 1500, Wołga Gaz 24 a także Dacia 1300.

Warto przypomnieć, że MPK ma już w swojej kolekcji historyczną taksówkę. To samochód FSO 125p z 1985 roku. Tym samym MPK ma w swojej kolekcji zachowany pojazd z pierwszej i ostatniej serii taksówek, które woziły pasażerów w ramach krakowskiej komunikacji miejskiej.

Galeria

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.