10 września 2024 - materiał archiwalny
10 września 2024 - materiał archiwalny

14 września rozpocznie się Europejski Tydzień Mobilności. Motywem przewodnim tegorocznej kampanii jest hasło „Współdzielenie przestrzeni publicznej”. Podczas wydarzenia, trwającego do 22 września, przygotowano szereg atrakcji i wydarzeń, które mają na celu promowanie ekologicznych form transportu oraz edukację na temat zrównoważonej mobilności.

Europejski Tydzień Mobilności to coroczna inicjatywa organizowana w krajach Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zrównoważonego transportu oraz zachęcanie do korzystania z bardziej ekologicznych środków komunikacji, takich jak rowery, komunikacja miejska czy piesze wycieczki. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem: „Shared Public Space”, w polskiej wersji językowej przetłumaczone jako „Współdzielenie przestrzeni publicznej”. Hasło to podkreśla potrzebę współdzielenia miejskiej przestrzeni przez różne grupy użytkowników, z naciskiem na zrównoważony rozwój i poprawę jakości życia w miastach.

W tym roku Europejski Tydzień Mobilności w Krakowie rozpocznie się od bezpłatnych edukacyjnych wycieczek rowerowych 14 i 15 września. Każdy, kto chce ugruntować swoją wiedzę w zakresie najważniejszych przepisów ruchu drogowego może zapisać się na wycieczki za pomocą formularza.

We wtorek, 17 września, w godz. 14.00–17.00 zorganizowany zostanie rodzinny piknik na ulicy Krupniczej (przy skrzyżowaniu z ulicą Loretańską), którego tytuł to „Wszystko o transporcie”.

Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej również aktywnie angażuje się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności poprzez udostępnienie symulatora tramwaju NGT6. Każdy, kto 19 września w godz. 14.00–17.00 przyjdzie na al. Jana Pawła II 37, budynek J-29, wejście od ulicy Życzkowskiego, będzie mógł spróbować swoich sił w symulatorze.

Na piątek, 20 września, zaplanowano wydarzenie w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie”, które poświęcone jest ochronie powietrza oraz promowaniu ekologicznego trybu życia. Szczegółowe informacje o spotkaniu, które odbędzie się w godz. 10.00–16.00 na Rynku Podgórskim w Centrum Czystego Powietrza dostępne są w osobnym komunikacie. Tego samego dnia odbędzie się też konferencja i warsztaty dla nauczycieli „STARS rowerem do szkoły”. Wydarzenie to ma charakter zamknięty i inauguruje działania w roku szkolnym 2024/2025.

Podobnie jak w ubiegłych latach 22 września obchodzony jest „Europejski dzień bez samochodu”. Każdy podróżujący po mieście komunikacją miejską jest w tym dniu uprawniony do bezpłatnych przejazdów. Tego samego dnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie organizuje paradę zabytkowych i współczesnych tramwajów oraz atrakcje towarzyszące. Wydarzenie dobędzie się w godz. 10.30–15.00.

W niedzielę, 22 września, w godz. 11.00–17.00, na terenach zielonych wokół TAURON Areny Kraków odbędzie się także ósma już Wielka Lekcja Ekologii. Tym razem wydarzenie przebiegnie pod hasłem „Spotkajmy się z ekologią”.

W trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej przy ulicy Wielopole 17a gwarantuje szereg zajęć edukacyjnych. Szczegółowy harmonogram organizowanych w dniach 16-19 września zajęć dostępny będzie na stronie oraz w mediach społecznościowych KCEK: FB i Instagram.

Dodatkowo przez wszystkie dni trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności w Krakowie odbywać się będą bezpłatne kontrole rowerowe. Zapraszamy na nie wszystkich, którzy chcą sprawdzić stan techniczny swoich rowerów oraz usłyszeć od profesjonalistów, co należy lub warto w nich naprawić czy wymienić. Zobacz szczegółowy harmonogram kontroli.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w tych wydarzeniach i aktywnego włączenia się w tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności!

Galeria

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.