18 grudnia 2024 - materiał archiwalny
18 grudnia 2024 - materiał archiwalny

Od samego początku, a więc od potwierdzenia ataku hakerów na systemy informatyczne MPK w Krakowie, rzetelnie i na bieżąco informujemy o tej sytuacji. Dzisiaj, 18 grudnia podczas sesji Rady Miasta Krakowa o przebiegu ataku cyberprzestępców oraz skutkach jakie on przyniósł dla pasażerów i pracowników krakowskiego przewoźnika, poinformował wszystkich radnych Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK w Krakowie.

Przypomniał, że do ataku doszło rano 3 grudnia. W efekcie przestały działać systemy informatyczne MPK, w tym te związane z funkcjonowaniem m.in. systemów sprzedaży biletów oraz strony internetowej MPK. Tryb i skala ataku wskazuje, że celem działania hakerów był paraliż operacyjny krakowskiej komunikacji miejskiej. Hakerzy próbowali zaatakować 250 serwerów i zniszczyć systemy, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie m.in. zajezdni i stacji obsługi tramwajów i autobusów MPK. Atak hakerów na systemy informatyczne zbiegł się w czasie z działaniami sabotażowymi, których celem była infrastruktura elektryczna.

Prezes zarządu MPK podczas swojego wystąpienia podkreślił, że od samego początku krakowski przewoźnik współpracuje w sprawie tych ataków z policją, ABW oraz odpowiednimi służbami państwowym zajmującymi się cyberbezpieczeństwem. Jednocześnie nad systematycznym przywracaniem systemów informatycznych cały czas pracują informatycy MPK, pracownicy Centrum Obsługi Informatycznej UMK, informatycy firm zewnętrznych oraz służby Ministerstwa Cyfryzacji, w tym NASK. Przypomnijmy, że dzięki ich działaniom już wieczorem 8 grudnia zostało przywrócone funkcjonowanie aplikacji mobilnych do zakupu biletów mKKM, mKK oraz Elektroniczne Konto Pasażera. Dzień później została uruchomiona strona internetowa MPK z aktualnymi rozkładami jazdy. Ich uruchomienie było dla nas priorytetem.  17 grudnia udało się uruchomić nasze skrzynki mailowe – można się już tą drogą kontaktować z MPK. Nadal trwają prace nad stopniowym przywracaniem kolejnych systemów wewnętrznych MPK przy zabezpieczeniu procesu przed ewentualnymi kolejnymi atakami.

O ataku hakerów MPK w Krakowie zawiadomiło także Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wciąż nie posiadamy żadnych informacji mogących potwierdzić, że dane osobowe, które przetwarzamy zostały lub nie zostały skopiowane przez przestępców. Pomimo tego MPK bardzo poważnie traktuje to zagrożenie i postępuje zgodnie z wewnętrznymi procedurami opracowanymi na tego typu sytuacje. W przypadku stwierdzenia naruszenia poufności danych będziemy informować odrębnym komunikatem osoby, których potencjalnie może to dotyczyć. Jednocześnie po raz kolejny apelujemy, aby osoby, które posiadają dane w naszym systemie zwróciły szczególną uwagę na dziwne i nietypowe maile, telefony, próby kontaktu. Zalecamy również zastrzeżenie numeru PESEL, a jeżeli ktoś miał gdzieś takie samo lub podobne hasło jak do konta w systemie MPK, to należy je zmienić.

Atak cyberprzestępców sprawił niedogodności dla naszych pasażerów w zakresie nabywania biletów, jednak w żaden sposób nie zakłócił realizacji usługi przewozowej. Dzięki wysiłkowi pracowników krakowskiego przewoźnika zostało utrzymane niezakłócone działanie zajezdni oraz stacji obsług. W swoim wystąpieniu na sesji Rady Miasta Krakowa prezes zarządu MPK w Krakowie Rafał Świerczyński podziękował za wysiłek wszystkim pracownikom oraz ajentom, którzy pomimo znacznych utrudnień cały czas wykonują swoje obowiązki, aby zapewnić transport mieszkańcom Krakowa oraz okolicznych gmin.

Najnowsze

8 maja 2025
Autobusy MPK dotarły do miasta Sumy
W poniedziałek 28 kwietnia pięć autobusów MPK w Krakowie wyjechało z zajezdni Wola Duchacka i pojechało do granicy polsko-ukraińskiej. Do granicy były prowadzone przez kierowców MPK SA w Krakowie. Tam zostały przekazane kierowcom z Ukrainy, którzy sami poprowadzili je do swojego miasta.
7 maja 2025
Kraków w dobrym kierunku – ten rok to początek
Jakie priorytety i cele szczegółowe obrał Kraków za prezydentury Aleksandra Miszalskiego? Po jakie polityki i narzędzia sięga miasto, by budować nowoczesną metropolię: wsłuchującą się w głos mieszkańców, sprawnie zarządzaną, zieloną i aktywną, ambitną oraz po prostu – wygodną do życia? Odpowiedź na te pytania to zarazem opowieść o zmianach zrealizowanych lub zainicjowanych w pierwszym roku kadencji.
6 maja 2025
Startują prace na moście Grunwaldzkim
W sobotę, 10 maja, rozpoczną się prace na moście Grunwaldzkim. Remont przeprawy potrwa 10 miesięcy, w tym przez 7 miesięcy nie będą mogły przejeżdżać po niej samochody, a przez 5,5 miesiąca tramwaje.
23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".