Decyzją Kapituły Nagrody im. Józefa Dietla Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zostało wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody tegorocznej edycji w kategorii firma. To duże wyróżnienie dla krakowskiego przewoźnika. Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana od 2008 r. Jej celem jest uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Dla organizacji pozarządowej, firmy, instytucji państwowej lub samorządowej dedykowano Dyplom Honorowy Nagrody. I taki właśnie dyplom w tegorocznej edycji został przyznany właśnie MPK w Krakowie.
To wyróżnienie trafia do MPK w szczególnym roku, w którym krakowska komunikacja miejska świętuje 150 lat funkcjonowania. Krakowski przewoźnik od wielu lat dba o środowisko i czyste powietrze inwestując w ekologiczne pojazdy. Podejmuje wiele działań, aby z transportu mogły korzystać wszystkie osoby, w tym także osoby z ograniczoną mobilnością, m.in. poruszające się na wózkach oraz osoby niewidome. Wszystkie autobusy oraz ponad 90 proc. tramwajów MPK to pojazdy z niską podłogą i klimatyzacją. MPK w Krakowie dba także o lokalną społeczność i angażuje się w wiele akacji charytatywnych, wspierając krakowskie instytucje (m.in. Hospicjum św. Łazarza, Stowarzyszenie "Tęcza"). MPK prowadzi także systematyczne działania edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych, zwracając uwagę na to, jak ważne jest korzystanie z komunikacji miejskiej. MPK dba o historię przypominając o niej m.in. poprzez modernizację historycznych tramwajów i autobusów, które w przeszłości woziły krakowian. Cieszymy się i jesteśmy wdzięczni, że ten wkład MPK na rzecz Krakowa i jego mieszkańców został zauważony i doceniony przez Kapitułę Nagrody im. Józefa Dietla.
Laureatami Nagrody im. Józefa Dietla w jej poprzednich edycjach byli: 2024 r. – dr n. med. Andrzej Kosiniak-Kamysz, 2023 r. – prof. Jacek Majchrowski, 2022 r. – Kazimierz Barczyk, 2021 r. – prof. Jacek Purchla, 2015 r. – prof. Andrzej Zoll, 2014 r. – Agata Wilam, 2013 r. – Jolanta Stokłosa, 2012 r. – prof. Franciszek Ziejka, 2011 r. – ks. Andrzej Augustyński, 2010 r. – Anna Dymna, 2009 r. – Bartosz Szydłowski, 2008 r. – dr Krzysztof Pawłowski.
Tegoroczna gala nagrody odbędzie się 27 maja w pałacu Krzysztofory.