17 marca 2010 - materiał archiwalny

109 lat temu, 16 marca po raz pierwszy w Krakowie otwarto linię wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Była to linia prowadząca od ulicy Mostowej przez Stradom, Rynek, Bramę Floriańską do Dworca kolejowego oraz linia z Rynku do Parku Krakowskiego. W tym samym dniu odbyła się w Teatrze Miejskim premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Niektórzy twierdzą, że nie był to zbieg okoliczności lecz chęć ułatwienia mieszkańcom Krakowa udania się na premierę, gdyż czas i pogoda nie sprzyjała spacerom.

W tym roku wydarzenia te zostały w szczególny sposób przypomniane.

Otóż dzięki inicjatywie Panów Kuśnierza oraz Fidelusa, obecnych właścicieli Pałacu Pareńskich – będącego częścią hotelu Holiday Inn przy ulicy Wielopole – przypomniane zostały pewne fragmenty wydarzeń sprzed lat.

Uczestnicy spotkania zostali przywiezieni z Bronowic w pobliże pałacu najstarszymi elektrycznymi tramwajami krakowskiego MPK. Był to zestaw tramwaju SN1 oraz przyczepki PN3. Honorowym gościem była znana Pani Maria Rydlowa; tramwajem tym przyjechał także chochoł niesiony przez dzieci z krakowskich Bronowic oraz bronowicka kapela. Po opuszczeniu tramwaju wszyscy goście prowadzeni ulicami Krakowa przez dętą orkiestrę MPK grającą utwory krakowskie udali się na dziedziniec pałacu Pareńskich gdzie odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia  pamiątkowej tablicy. Podczas odsłaniania tablicy upamiętniającej czytanie fragmentów „Wesela” przez autora właśnie w Pałacu Pareńskich odegrany został przez trębacza nowy hejnał oparty na motywach melodii „Miałeś chamie złoty róg” zaaranżowany przez dyrygenta orkiestry MPK Pana Zbigniew Gdowskiego.

Następnie, już we wnętrzach pałacu artyści Teatru Miejskiego (obecnie im. Juliusza Słowackiego) czytali fragmenty „Wesela” .

Wydarzenie prowadzone było przez Panów Leszka Mazana oraz Mieczysława Czumę.

Wyjaśnienia wymaga miejsce uroczystości. Pałac Państwa Pareńskich w tamtych czasach, dzięki gospodarzom był miejscem niezwykle przyjaznym dla krakowskich artystów okresu Młodej Polski, znajdowali tu wszystkie elementy potrzebne do życia artyście tamtych czasów i odwzajemniali się prezentowaniem swojej twórczości; i tu właśnie po raz pierwszy czytano fragmenty „Wesela”.

Marian Lesiak

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.