19 stycznia 2016 - materiał archiwalny
19 stycznia 2016 - materiał archiwalny

Straż Miejska Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA podsumowały kolejny rok współpracy. Za nami nowa odsłona kampanii „Wystarczy 1 metr”, 18 akcji „Bezpieczny powrót” oraz kilka projektów edukacyjnych także dla najmłodszych.

W 2015 roku odnotowano 237 przypadków tamowania i blokowania ruchu pojazdom komunikacji zbiorowej. Były to głównie przypadki pozostawienia pojazdów zbyt blisko torowiska, uniemożliwiając poruszanie się tramwajom, blokowane były również często zatoki przystankowe, co narażało pasażerów na utrudnienia przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów. Największe problemy pojawiały się w ciągach komunikacyjnych na ulicach: Długiej (129 zatrzymań), Rakowickiej (65 zatrzymań), Dajwór (24 zatrzymania) i Zwierzynieckiej (10 zatrzymań). Strażnicy miejscy i inspektorzy ruchu MPK SA dyscyplinowali w minionych dwunastu miesiącach kierowców, którzy łamiąc przepisy parkowali w miejscach niedozwolonych, zbyt blisko torowisk, w miejscach obowiązywania znaków zakazu, czy na przystankach. W 2015 roku w wyniku podjętych wspólnie działań, ujawniono 1368 wykroczeń. Mandatami karnymi ukarano 707 osób, pouczono 636 sprawców wykroczeń, sporządzono 25 notatek celem skierowania wniosków o ukaranie do sądu.

Każdego miesiąca 2015 roku prowadzone były również działania pod nazwą ,,Bezpieczny powrót”.

- Akcje mają na celu przeciwdziałanie przypadkom zakłócania spokoju i porządku publicznego, niszczenia mienia, używania słów nieprzyzwoitych oraz spożywania napojów alkoholowych na przystankach, w autobusach oraz tramwajach – wyjaśnia Grzegorz Dyrkacz, dyrektor ds. zarządzania przewozami w MPK SA w Krakowie.

Na podstawie posiadanych informacji oraz wspólnych obserwacji wytypowane zostały linie komunikacyjne, na których najczęściej dochodzi do przypadków łamania przepisów prawa. Umundurowani strażnicy miejscy mieli możliwość skutecznego podejmowania interwencji wobec sprawców czynów zabronionych, dzięki współpracy i bezpośredniej łączności z inspektorem MPK SA, który wykonując swoje obowiązki w ubraniu cywilnym, miał możliwość dyskretnej obserwacji i wezwania na miejsce zdarzenia funkcjonariuszy.

- W 2015 roku przeprowadzono 18 akcji „Bezpieczny powrót”, w których wzięło udział 270 strażników oraz 71 inspektorów MPK. Wynikiem działań było ujawnienie 399 wykroczeń – wylicza Zbigniew Ulman, zastępca komendanta ds. operacyjnych Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Funkcjonariusze mandatami karnymi ukarali 172 osoby, sporządzili 25 notatek celem skierowania wniosków o ukaranie do sądu oraz pouczyli 202 sprawców wykroczeń.

W akcjach „Bezpieczny powrót” brali udział także kontrolerzy biletów, którzy wykonywali swoje obowiązki na wyznaczonych liniach. Efekty działań kontrolerów podczas wspólnych akcji to wystawienie 274 opłat podwyższonych oraz 895 wezwań do zapłaty w związku z przejazdem komunikacją miejską bez ważnego biletu.  

Oprócz działań w terenie, przez cały 2015 rok rok prowadzone były także działania edukacyjne. Przygotowany został m.in. film edukacyjny, którego tematem było nieprawidłowe parkowanie pojazdów powodujące tamowanie ruchu tramwajom. Nagranie prezentowano  w pojazdach komunikacji miejskiej w BUS TV.

Ponadto poprowadzono kilka zajęć w szkołach, podczas których dzieci i młodzież zapoznawali się z najważniejszymi aspektami dotyczącymi bezpieczeństwa w komunikacji, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na ich zachowanie jako uczestników ruchu drogowego.

Ponadto poprowadzono kilka zajęć w szkołach, podczas których dzieci i młodzież zapoznawali się z najważniejszymi aspektami dotyczącymi bezpieczeństwa w komunikacji, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na ich zachowanie jako uczestników ruchu drogowego.

Dodatkowo w 2015 roku na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze przy ul. Brożka 3 uczniowie z 10 krakowskich szkół podstawowych wzięli udział w konkursie Rowerem bezpiecznie do celu”. Oprócz rywalizacji uczestnicy konkursu brali także udział w wykładzie na temat bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej oraz pokazie awaryjnego hamowania tramwaju.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.