23 marca 2016 - materiał archiwalny
23 marca 2016 - materiał archiwalny

Zawał serca w autobusie, agresja na przystanku czy nerwowy pasażer zakłócający spokój w tramwaju – strażnicy miejscy przeszkolili inspektorów ruch Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, jak radzić sobie w takich sytuacjach. Uczestnicy podczas specjalnych warsztatów dowiedzieli się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych zanim na miejsce dotrą odpowiednie służby. Kurs ukończyło 27 osób. W środę, 23 marca wszyscy otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.   

 

To już kolejna grupa pracowników MPK, która wzięła udział w szkoleniach prowadzonych przez Straż Miejską Miasta Krakowa. Tym razem inspektorzy dowiedzieli się m.in. jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym, prowadzić negocjacje i zażegnywać konflikty, a w razie konieczności jak skutecznie się bronić.

            - Umiejętności, które zdobyliśmy podczas tego szkolenia będziemy wykorzystywać na co dzień. W naszej pracy ważna jest bowiem nie tylko doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego, które były omawiane podczas wykładów, ale także umiejętności praktyczne właśnie z pierwszej pomocy i samoobrony - powiedział po odebraniu certyfikatu Jerzy Jaśkowski, inspektor ruchu MPK SA w Krakowie.

            W trakcie panelu teoretycznego kursanci dowiedzieli się miedzy innymi czym różni się obrona konieczna od stanu wyższej konieczności, na czym polega ujęcie obywatelskie oraz z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć osoby popełniające wykroczenia w pojazdach komunikacji miejskiej. Na sali gimnastycznej, gdzie odbywała się cześć praktyczna, inspektorzy uczyli się natomiast podstaw samoobrony.

            - Inspektorzy bardzo aktywnie brali udział w zajęciach. Bez wątpienia wiedza i umiejętności praktyczne, które zdobyli w trakcie kursu przydadzą się w sytuacjach, gdy zajdzie potrzeba udzielenia pomocy pasażerom – ocenił inspektor Bohdan Bartnicki, trener taktyki i techniki interwencji w Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

            Warto pamiętać, że tylko w ubiegłym roku w podobnym kursie organizowanym przz SMMK wzięło udział ponad 300 osób. Wówczas uczestnikami byli pracownicy Miejskiego

Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.