8 marca 2017 - materiał archiwalny
8 marca 2017 - materiał archiwalny

W środę 8 marca na krakowskie torowiska wyjechał historyczny tramwaj typu Ring z lat 30-tych XX wieku, który został odbudowany przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie. Renowacja była prowadzona przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK SA w Krakowie, a jej celem było przywrócenie wagonowi wyglądu, jaki miał w okresie powojennym ubiegłego wieku.

Ring to wagon, który kursował w Gdańsku do lat 60. XX wieku. Do Krakowa trafił w latach 80. XX wieku, gdzie miał być jednym z eksponatów dużego muzeum komunikacji, którego budowę zaplanowano w Krakowie. Z Gdańska do Krakowa dotarły wtedy dwa identyczne wagony tego typu nieużywane od kilku lub kilkunastu lat. Co ciekawe były to już wtedy pojazdy techniczne wyposażone na jednym z pomostów w wirnik służący do odśnieżania. Ponieważ plany budowy muzeum nie zostały zrealizowane przechowywano je wraz z innymi zabytkowymi pojazdami na terenie zajezdni w Nowej Hucie.

Pierwszy z tych historycznych wagonów Ring został odbudowany przez MPK SA w Krakowie na zlecenie Zakładu Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Gdańsku w 2015 roku (w lutym 2016 roku odbudowany tramwaj wrócił do Gdańska). Jednocześnie rozpoczęły się także prace nad rekonstrukcją drugiego Ringa, które trwały 16 miesięcy i były prowadzone z myślą o dołączeniu go do kolekcji zabytkowych tramwajów i autobusów krakowskiego przewoźnika. Dzięki temu mieszkańcy i turyści, którzy przyjeżdżają do Krakowa będą mieli okazję podróżować tym pięknych, historycznym wagonem m.in. na  Krakowskiej Linii Muzealnej. Ring jest pierwszym wagonem w kolekcji zabytkowych pojazdów MPK SA w kolorze czerwonym. Jest także trzecim z kolei tramwajem, który nie pochodzi z Krakowa (od połowy lat 80. XX wieku MPK posiada zabytkowy tramwaj z Wrocławia, a od grudnia 2016 roku w kolekcji Muzeum Inżynierii Miejskiej znajduje się  historyczny elektrowóz również pochodzący z Wrocławia).

Warto podkreślić, że MPK posiada wiele historycznych pojazdów, zarówno tramwajów jak i autobusów, którymi w przeszłości podróżowali krakowianie. Wśród nich są unikatowe okazy, m.in. tramwaj „Gracówka” z 1913 roku, najstarszy jeżdżący w Polsce autobus Rugby Express L z lat 20 ubiegłego wieku czy jedyny istniejący przegubowy autobus Jelcz 021. Krakowskie zabytkowe pojazdy można zobaczyć w znanych filmach. Autobus San H01 z 1958 można podziwiać w filmie Andrzeja Wajdy „Tatarak”, gdzie pojawia się w dwóch scenach. W filmie „Mała matura” wystąpił autobus Rugby oraz wagon SN2-87, który „zagrał” już w wielu filmach np. „Lista Schindlera”. Ostatnio, w grudniu 2015 roku ten sam wagon  "zagrał" w filmie Marthy Coolidge "Music, War and Love".

Najnowsze

22 maja 2025
Na Krakowskiej Linii Muzealnej pojadą tramwaje z Poznania, Warszawy i Wrocławia
W jubileuszowym roku, w którym MPK w Krakowie świętuje 150 lat komunikacji miejskiej 23. sezon Krakowskiej Linii Muzealnej zapowiada się absolutnie wyjątkowo. Będą na niej kursować nie tylko tramwaje z Krakowa, ale także wagony z trzech innych polskich miast, które na tegoroczny sezon wakacyjny trafiły do stolicy Małopolski z Poznania, Warszawy i po raz pierwszy z Wrocławia.
18 maja 2025
Dwie drużyny MPK zagrały w 11. Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa
Zwycięzcą 11. Piłkarskiego Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa została drużyna złożona z pracowników Wodociągów. Zespół zasłużenie zdobył pierwsze miejsce pokonując w finale drużynę Rajska Szkoła 2:1. Puchar wręczył zwycięzcom Łukasz Sęk, wiceprezydent Krakowa. Sukces Wodociągów warto docenić, bo ten zespół wystąpił w każdej edycji turnieju, wielokrotnie był w finale, ale dopiero teraz udało im się zdobyć pierwsze miejsce.
15 maja 2025
Kraków dysponuje już 137 stacjami do ładowania autobusów elektrycznych
Autobusy elektryczne w Krakowie zyskały kolejne stacje do ładowania baterii. Zakończył się już pierwszy etap prac na terenie Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka, gdzie powstało 35 stanowisk wolnego ładowania elektryków przez pantograf. To oznacza, że ta zajezdnia dysponuje już 117 takimi stanowiskami. A to nie wszystko, bo w kolejnym, drugim etapie powstanie na terenie tej zajezdni kolejnych 25 stanowisk ładowania.
14 maja 2025
Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjadą w Noc Muzeów
W nocy piątku na sobotę, z 16 na 17 maja, odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. W związku z tym zostaną wprowadzone wzmocnienia nocnych linii autobusowych i tramwajowych nr 62, 64, 69 i 604. Uruchomione zostaną także linie okolicznościowe nr 60 i 600, które będą obsługiwane taborem zabytkowym.
13 maja 2025
MPK w Krakowie wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody im. Józefa Dietla
Decyzją Kapituły Nagrody im. Józefa Dietla Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zostało wyróżnione Dyplomem Honorowym Nagrody tegorocznej edycji w kategorii firma. To duże wyróżnienie dla krakowskiego przewoźnika. Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana od 2008 r. Jej celem jest uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Dla organizacji pozarządowej, firmy, instytucji państwowej lub samorządowej dedykowano Dyplom Honorowy Nagrody. I taki właśnie dyplom w tegorocznej edycji został przyznany właśnie MPK w Krakowie.
12 maja 2025
Kraków pozyskuje dodatkowe ponad 223 mln zł z KPO
Do Krakowa trafią kolejne miliony z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W sumie będzie to dodatkowe ponad 223 mln zł dofinansowania do 32 tramwajów Lajkonik dostarczonych do stolicy Małopolski w 2023 roku. Wszystko dzięki temu, że Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o zwiększeniu wartości przyznanego już wsparcia dla realizowanego przez MPK w Krakowie przedsięwzięcia pod nazwą „Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w celu usprawnienia i poprawy jakości komunikacji zbiorowej w Krakowie – część IV i V” (komponent „E Zielona, inteligentna mobilność” – Inwestycja: E1.2.1 Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach).