19 marca 2024 - materiał archiwalny
19 marca 2024 - materiał archiwalny

W poniedziałek, 18 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie odwiedzili przedstawiciele kilku japońskich firm, w tym Odakyu, największego operatora autobusowego w Japonii. Byli zainteresowani rozwiązaniami krakowskiego przewoźnika w zakresie eksploatacji autobusów zasilanych energią elektryczną, w tym m.in. infrastrukturą i sposobami ładownia baterii w elektrykach. Zostali zaproszeni do zajezdni autobusowej Wola Duchacka, gdzie obecnie stacjonują wszystkie, czyli 121 autobusów elektrycznych eksploatowanych przez MPK w Krakowie.

W spotkaniu wzięli udział dr Thomas Wittek i Junko Fukuchi z firmy Schunk w Japonii oraz Maksymilian Dej z Schunk Polska. To firma zajmująca się dostawą pantografów do ładowania autobusów zasilanych energią elektryczną. W japońskiej delegacji były także trzy osoby z firmy Odakyu: Yoshiaki Toshimitsu, Yusuke Tanaka i Masahiro Oku. Odakyu to największy operator autobusowy w Japonii. W sumie zarządza 3,5 tysiącami autobusów. Dodatkowo zajmuje się także obsługą połączeń kolejowych w Japonii. Gościem w zajezdni Wola Duchacka był także Nakano Satoshi, zastępca dyrektora z przedsiębiorstwa Tokyo Electric Power Company, które odpowiada za dostawę energii elektrycznej dla stolicy Japonii - Tokio.

Przedstawiciele japońskich firm bardzo chcieli odwiedzić Kraków ze względu na dużą liczbę autobusów elektrycznych i innowacyjne rozwiązania w zakresie ładowania baterii, m.in. przez pantograf w sposób szybki i wolny. Pytali m.in. o zalety ładowania wolnego przez pantograf w stosunku do ładowania przez wtyczkę (plug-in). Uzyskali odpowiedź, że zaletą ładowania przez pantograf dużej liczby autobusów jednocześnie jest po pierwsze oszczędność miejsca, a po drugie to ułatwienie dla prowadzących – nie muszą wychodzić z pojazdu, aby podłączyć autobus używając wtyczki.

Z ciekawością wysłuchali także informacji, że MPK oczekuje obecnie od producentów 10 lat gwarancji na baterie w autobusach elektrycznych (pojemność baterii nie może w tym czasie spaść poniżej określonego poziomu).

Goście z Japonii byli także bardzo zainteresowani jak MPK radzi sobie z ładowaniem elektryków w różnych warunkach atmosferycznych, także zimą, gdy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Pytali o to, na jakich liniach kursują autobusy elektryczne i dlaczego wybrane zostały te konkretne trasy. Z zainteresowaniem wysłuchali odpowiedzi, że autobusy w Krakowie obsługują przede wszystkim linie  w rejonie miasta, gdzie dochodzi do największych przekroczeń zanieczyszczenia powietrza, a więc w rejonie Alei Trzech Wieszczów.

Przedstawiciele japońskich firm podczas wizyty w MPK zwiedzili halę w zajezdni Wola Duchacka, gdzie przeglądane i naprawiane są autobusy elektryczne oraz plac, gdzie autobusy są ładowane przez pantograf i plug-in. Kazimierz Fudala, dyrektor ds. technicznych w MPK przedstawił japońskim gościom zakres działalności krakowskiego przewoźnika, a przede wszystkim inwestycje w zakup autobusów zasilanych energią elektryczną i infrastrukturę do jej ładownia. Przedstawiciele japońskich firm byli także zainteresowani planami MPK w zakresie zakupu autobusów zasilanych wodorem. Przypomnijmy, że krakowski przewoźnik planuje zakup 10 pojazdów zasilanych tym paliwem.

Goście z Japonii na zakończenie wizyty wyrazili swoje uznanie dla krakowskich rozwiązań i infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych.

Galeria

Najnowsze

23 kwietnia 2025
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka
W kolejnej edycji Konkursu BHP drugi raz z rzędu zwyciężyła Stacja Obsługi Autobusów Wola Duchacka. Drugie miejsce zajęła Stacja Obsługi Autobusów Bieńczyce a trzecie Płaszów. Kolejne miejsca zajęła Stacja Obsługi Tramwajów Nowa Huta, Stacja Obsługi Tramwajów Podgórze i Stacja Obsługi i Remontów. Celem konkursu jest systematyczna poprawa warunków pracy, utrzymanie na stanowiskach porządku i czystości oraz zmniejszenie wypadków przy pracy. Na ostateczną ocenę wpływa również realizacja zaplanowanych inwestycji wpływających na poprawę warunków pracy. Kierownicy najlepszych stacji z rąk Mariusza Szałkowskiego prezesa zarządu MPK SA odebrali nagrody finansowe, które zostaną wydane na inwestycje poprawiające warunki pracy.
22 kwietnia 2025
Dzień Dziecka w nowohuckiej zajezdni MPK z konkursem i cennymi nagrodami
Już dzisiaj ogłaszamy, że w tym roku Dzień Dziecka zostanie zorganizowany 1 czerwca (niedziela) w zajezdni tramwajowej Nowa Huta, przy ul. Ujastek 12. Chcemy, żeby to było wyjątkowe spotkanie z naszymi najmłodszymi pasażerami, bo i rok jest wyjątkowy – świętujemy przecież 150 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Wspólna zabawa i zwiedzanie zajezdni będzie oczywiście połączone m.in. z możliwością samodzielnego poprowadzenia tramwaju.
21 kwietnia 2025
Papież Franciszek nie żyje. W 2016 roku odwiedził Kraków
W czwartek, 28 lipca 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek odbył symboliczny przejazd tramwajem na trasie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia. Był to pierwszy w historii przypadek, gdy urzędujący papież skorzystał z komunikacji miejskiej. Pojazd, specjalnie przygotowany na tę okazję, został pomalowany w biało-żółte barwy Watykanu i nazwany "Tram del Papa".
16 kwietnia 2025
Kraków przekaże pięć używanych autobusów do miasta Sumy
W związku z apelem władz ukraińskiego miasta Sumy, położonego tuż przy granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu w ramach pomocy humanitarnej pięciu używanych autobusów. W związku z toczącą się wojną to ukraińskie miasto stawia czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów.
14 kwietnia 2025
37 nowych autobusów dołączyło do floty MPK w Krakowie
Mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować nowymi autobusami. Do floty krakowskiego przewoźnika dołączyło bowiem 37 nowych pojazdów Solaris Urbino 12 z napędem mild hybrid. Ich przekazanie i prezentacja odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia na terenie zajezdni autobusowej w Bieńczycach. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Kracik, zastępca Prezydenta Krakowa. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów zostały wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB oraz nowoczesne systemy wspierające bezpieczeństwo, w tym system antykolizyjny MobilEye Shield+.
11 kwietnia 2025
Prezydent Krakowa pogratulował motorniczej MPK uratowania życia niemowlęcia
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się dzisiaj (11 kwietnia) z motorniczą krakowskiego przewoźnika, Moniką Mól, aby pogratulować jej znakomitego zachowania. Pani Monika uratowała wczoraj życie niemowlęcia, które przestało oddychać.